Ana Sayfa \ Markalar \ Zarafa

Zarafa

 

 

ZARAFA ÜRÜNLER

E-posta, günümüzde hemen her şirketin kritik uygulamalarından bir tanesidir. Zarafa’nın açık kaynak grup yazılımı, Outlook’un kullanma kolaylığı ile bir Linux sunucunun istikrarlı ve esnek yapısını birleştirmektedir. Outlook yerel olarak desteklendiği gibi kullanıcılar aynı zamanda, Web 2.0 Outlook ile aynı görünüm ve kullanım hissi veren WebAccess, tüm ActiveSync uyumlu mobil cihazlar ve BlackBerry Enterprise sunucu üzerinden BlackBerry portatif cihazlarını da kullanabilmektedirler.

Temel Özellikler
  E-Posta
Özel e-postanıza ulaşabilmenin yanı sıra Zarafa, gelişmiş bir izin sistemi üzerinden, posta kutunuzu çalışma arkadaşlarınızla paylaşmanıza da izin vermektedir. Tüm gelen bilgiler, destek ve satış e-postaları için grup posta kutuları ve genel klasörler kullanılabilirken, server-side rules wizard ile de e-postalarınızı otomatik olarak organize edebilirsiniz.
  Takvim
İş arkadaşlarınızla takvimlerinizi paylaşın. Serbest/dolu bilgileri ile toplantılarınızı planlayın. Toplantı istekleri veya rezervasyon kaynaklarını yollayın. Tüm bu özelliklerin herhangi birine, Outlook istemci veya Zarafa WebAccess üzerinden ulaşabilirsiniz.
Hatta CalDAV ağ geçidi, takviminizi diğer istemcilerle de eşleyebilecektir.
  Bağlantılar
Tüm dahili Zarafa kullanıcıları ve grupları global bir adres defterinde toplanır. Merkezi bağlantı klasörleri bulunmakla birlikte, kendi kişisel bağlantı ve dağıtım listelerinizi de kolayca yönetebilirsiniz.
  Görevler
Kişisel görev listelerinizi saklayabilirken, daha verimli çalışma adına, bunları iş arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

 KAPSAM ve FAYDALARI

 

Zarafa, diğer özel ve açık kaynak sağlayıcılarından farklı olarak; açık kaynak, uyum ve enterprise ortak çalışmasını sunabilen tek sağlayıcıdır. Bu bileşenlere bağlı olarak, Zarafa’nın açık kaynak grup yazılımı, alıcılar ve iş ortakları tarafından Microsoft Exchange’in yerine geçebilecek tek gerçek yazılım olarak değerlendirilmektedir.

Açık Kaynak Kodu
  Zarafa Collaboration Platformu (ZCP), açık kaynaktır ve Affero GPLv3 resmi yazılımı altında lisanslanmaktadır.
  Zarafa’nın açık kaynak olması, diğer rakiplerine göre ciddi fiyat avantajı sağlamaktadır. Bazı durumlarda bu avantaj %50’lere kadar varabilmektedir.
  Zarafa’nın açık kaynak yapısı ve Standard Linux paketlerini kullanması, SugarCRM gibi diğer açık kaynak yazılımlarıyla da bütünleşmeyi kolaylaştırmaktadır.
 
Uyum
  Zarafa’nın açık kaynak yapısı ve Standard Linux paketlerini kullanması, SugarCRM gibi diğer açık kaynak yazılımlarıyla da bütünleşmeyi kolaylaştırmaktadır.
  Zarafa Z-Push kullanarak, BalackBerry ve ActiveSync taşınabilirleri ile uyumludur.
 
Enterprise
  Zarafa, 24/7 servis seviyesi anlaşmaları sağlamaktadır. Anlaşma eğer ihtiyaç duyuluyorsa, yerinde destek garantisine de genişletilebilmektedir.
  Yerinde geçiş desteği, mimari yapıların kümelendirilmesi ve diğer profesyonel hizmetler de iş ortakları ile işbirliği içerisinde sağlanmaktadır.
  Ticari bir açık kaynak kuruluşu olan Zarafa, dağıtılan yeni sürümler için de destek garantisi gibi bakım hizmetleri de sunmaktadır. Ek olarak Zarafa, iş ortaklarını destek ehliyeti ile de desteklemektedir.


TEKNİK AVANTAJLAR

Zarafa Collaboration Platformu (ZCP) açık kaynaktır ve Affero GPLv3 resmi yazılım lisansı altında lisanslanmaktadır. Zarafa Apache ağ sunucusu, Postfix e-posta ve MySQL veritabanı gibi standart Linux paketleri kullanmaktadır. Aynı görevleri yapabilen diğer paketlerle de değiştirilebilir olması özelliği ise, Zarafa açık kaynak grup yazılımını yüksek oranda esnek kılmaktadır.

ZCP, açık olması ve uyumu ile ilgili olarak, oldukça zengin teknik avantajlar sunmaktadır. Bu nedenle, Fedora ve diğer birçok dağıtıcı Zafara’yı varsayılan enterprise-uyumlu açık kaynak grup yazılımı olarak paketlerine almışlardır.

Açık mimari yapı
* Zarafa GPL-uyumlu lisansa uygun olarak lisanslanmıştır. Bu Free Software Foundation tarafından onaylanmış resmi bir lisanstır. Bu, ZCP’yi bünyesine alan birçok topluluk tarafından, ürünün geleceğini daha güvenli hale getirdiği şeklinde yorumlanmaktadır.
 
* Açık LAMP mimari yapısı nedeniyle Zarafa ölçeklenebilir özelliğe sahiptir. Zarafa, aynı kökenden olan açık kaynak alt yapılarını (örneğin, Postfix, SQL veritabanı ve Apache ağ sunucuları gibi) kendisinde birleştirmiştir. Bu öncü açık kaynak ürünler aynı zamanda dünyanın önde gelen ağ platformlarının da alt yapısını oluşturmaktadır. ZCP, Zarafa’nın Facebook gibi önde gelen platformlarla olan R&D etkileşiminden de yararlanmaktadır. Hali hazırda mevcut bulunan sistem bileşenlerinin kullanılması yaklaşımı; daha makul, etkili ve sürdürülebilir bir grup yazılımı alt yapısı sağlamaktadır. Bu hem tercih ve birleştirilebilirlik seçeneklerini, hem de Security Enhanced Linux (SELinux) aracılığıyla askeri seviye güvenliği de arttırmaktadır.

* ZCP’yi mevcut Linux posta sunucusu alt yapınızla birleştirebilirsiniz. Yani Zarafa’nın kendisi yapılandırılmış bir SMTP sunucu, ağ sunucusu veya veri tabanı sunucusu sağlamamaktadır. Buna bağlı olarak ZCP’nin diğer çözümlerden farklı olduğunu söyleyebiliriz. Onlarda destekleyen işletim sistemi avantajı bulunmadığından MTA,veritabanı ve SSL çözümleri daha yüksek güvenlik ve toplam sahip olma maliyetlerine neden olmaktadırlar.

* Özgün bir çoğaltma iskeleti olan Z-merge özelliği ile, Zarafa ile diğer uygulamalar arasında sürekli veri çoğaltma ve kopyalama imkanı mevcuttur.

Özgün uyumluluk
* MAPI uyumluluğu sayesinde Zarafa MS Exchange yerine geçebilen tek ölçeklenebilir çözümdür. MAPI standardını baştan sona uygulamaya koyabilmiş tek çözümdür.

* Zarafa, tam kapsayıcı açık kaynak ActiveSync uyumluluğu sunabilen tek grup yazılımıdır. Öyle ki, rakipler bile artık açık kaynak ActiveSync için standart haline gelen Z-push platformuna katılmışlardır.

Kapsam
Zarafa, diğer özel ve açık kaynak sağlayıcılarından farklı olarak, açık, uyum ve enterprise ortak çalışmasını sunabilen tek sağlayıcıdır. Bu bileşenlere bağlı olarak Zarafa’nın açık kaynak grup yazılımı, alıcılar ve iş ortakları tarafından Microsoft Exchange’in yerine geçebilecek tek gerçek yazılım olarak değerlendirilmektedir.

ZARAFA WEBACECESS

 

Zarafa WebAccess’le Zarafa’ya internet tarayıcınız üzerinden ulaşabilirsiniz. Zarafa WebAccess şu özelliklere sahiptir:

Kolay e-posta paylaşımı
* Ekleri sürükle-bırak
* Genel umumi klasörler
* Diğer kullanıcıların posta kutusu veya takvimlerinin açılabilmesi

Kullanımı kolay
* Çoklu tarayıcı: Firefox ve IE
* Serbest/dolu ve kaynak planlaması
* Çoklu kullanıcı haftalık takvim

Herhangi bir öğe için gelişmiş arama
* Lucene endeksleme ürüne entegredir
* Gelişmiş bulma taraması aygıtı

Zarafa yenilenmeyi teşvik etmektedir. 2011yılının ikinci çeyreğinde, şu anki ağ istemcisi olan Zarafa WebApp’in ilk hali yayınlandı. Zarafa WebApp, yeni bir çevrimiçi birleştirme ara yüzüdür. Çok esnek yapıda olan ExtJS le geliştirilmiştir. Şunları sağlamaktadır:

* Son teknoloji ürün olması sayesinde yüksek seviyede yanıt verme ve kullanılabilirlik
* Uygulama entegrasyonu ve eklemeleri için mükemmel yapı
* Standart HTML-5 uygulama desteği
* Bir sayfada veya üst üste olacak şekilde 2 veya 3 haftalık takvim izleme imkanı

Ek olarak, uyumlu ek iskelet uzantıları ve kitaplık geliştirme özellikleri sayesinde çevrimiçi sohbet ve video konferans entegrasyonu, ağ depolama ve masaüstü entegrasyonları gibi seçimli özellikler de mümkün kılınabilmektedir.

Zarafa WebApp’nin ilk sürümleri Community Hub’da mevcuttur.

MOBİLİTE

Zarafa, kullanıcıların farklı teknolojileri kullanan mobil cihazlarla da çalışmasına imkan sağlamaktadır. E-posta, takvim ve bağlantı eşleştirmelerini ActiveSync uyumlu cihazlarda Z-Push, BlackBerry cihazlarında ise BlackBerry Enterprise Server (BES) üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

       


Z-Push
Z-Push, Zarafa içinde e-posta, takvim ve görevlerin eşleştirilmesini yapan bir açık kaynak ActiveSync uygulamasıdır. Zarafa bu etkin açık kaynak ActiveSync uyumluluğu platformu üzerinde birçok diğer firmalarla birlikte çalışmaktadır. Bu platform Zarafa’ya, açık kaynak ActiveSync uyumluluğu konusunda standardı oturtmasına imkan sağlamıştır. Sonuç olarak, yeni portatifler konusunda ilk kullanıcılardan elde edilen geri bildirimler sayesinde müşterilere daha iyi bir yazılım sunma imkanı doğmuştur.

ActiveSync standardını kullanan tüm cihazlar ile uyumludur. Bunlar arasında; iPhone, AndroidOS telefonlar, Windows Mobile akıllı telefonlar, Palm Treos ve daha birçoğu sayılabilir. Zarafa aşağıda belirtilen anahtar özellikleri desteklemektedir:
 
* E-posta, adres defteri ve takviminin “havadan” (over-the-air-OTA) eşleştirilmesi
* Cihazın yerel UI’sinin kullanılabilmesi. Ek bir posta istemcinin indirilmesine gerek yoktur.
* Mesajlar arasında arama ve tüm klasörlerin yönetimi
* Eklentilerin açılması/izlenmesi
* Takvim etkinliklerinin yönetimi; toplantı taleplerine kabul/red imkanı
* Kolay cihaz yapılandırması (sadece Zarafa sunucu adresi ve kullanıcı adınızı girin). Bunun içine uzaktan mobil cihaz yönetimi de girmektedir.

BlackBerry
BlackBerry  cihazları, BlackBerry Enterprise Server (BES) veya BlackBerry Enterprise Server Express (BES Express) kullanılarak entegre edilirler. MAPI uyumluluğu, Zarafa’ya Exchange gibi davranma özelliği sunmaktadır böylece tam bir BlackBerry uyumu söz konusudur.
 
* E-posta, adres defteri ve takvimlerin eşleştirilmesi
* Zarafa GAL’a erişim
* Mesajlarda arama
* Eklentilerin açılması/izlenmesi
* Takvim randevu ve toplantılarının oluşturulması
* Toplantı davetlerine kabul/red
* BlackBerry Yönetici Uç Birimine kullanıcı ekleme/sağlama yeteneği
 
Zarafa BlackBerry entegrasyon paketini www.zarafa.com/blackberry adresinden indirebilirsiniz. Bu paket, Zarafa Professional ve Enterprise baskıları ile uyumludur.


ZCP BACK-END BİLEŞENLERİ
Zarafa Collaboration Platform’u birçok back-end bileşenleri sayesinde Zarafa’yı mevcut sisteminize entegre etme imkanı sunmaktadır.

Kullanıcı entegrasyonu ve kimlik doğrulama (authentication)

Etkin Dizin / LDAP entegrasyonu
Zarafa, Etkin Dizin veya LDAP tabanlı ortamlarla birleştirilebilir. Zarafa tüm mevcut kullanıcıları Zarafa veri tabanına aktarır ve yeni kullanıcıları da anlık olarak eşleştirir. Ek bir şema kullanılarak kontenjan, öteki ad ve send-as izinleri mevcut dizin ortamından yapılandırılabilir. Ağ tabanlı yönetim, çevrimiçi GUI Z-Admin ile kolaylaştırılabilir.

Tekli oturum açma
Tekli oturum açma kimlik doğrulaması üzerinden Outlook veya WebAccess istemcilerine bağlanmak için, sizin kendi domain kimlik bilgileriniz kullanılacaktır. Zarafa, tekli oturum açma kimlik doğrulamasını NTLM ve Kerberos üzerinden desteklemektedir. Bu da kullanıcıların kendi domain kimlik bilgilerini kullanabilmesini sağlamaktadır.

Saklama ve Yedekleme

Gelişmiş veri tabanı saklama
Bilgi paylaşımını arttırmak için tüm veriler bir açık kaynak MySQL veri tabanında saklanmaktadır. Veri tabanını daha küçük ve hızlı tutmak için ekler klasör siteminde saklanacaktır.

Brick-level yedekleme
Zarafa brick-level yedekleme özelliği yedeklemenizi ayrı posta kutularında yapmanıza izin vermektedir. Zarafa geri yükleme aracıyla, tek bir öğe, klasör veya hatta tüm bir posta kutusunu geri yüklemeniz çok kolaydır. Brick-level yedekleme, umumi klasörler için de kullanılabilmektedir.

Çoklu sunucu düzenekleri ve çoklu kullanım (multi-tenancy)

Çoklu sunucu düzenekleri ve yüksek kullanılabilirlik (high availability-HA)
Zarafa Collaboration Platform (ZCP)’unun çoklu sunucu özelliği ZCP’nin çoklu sunuculara dağıtılmasına olanak tanımaktadır. Zarafa kullanıcı depoları birçok sunucuya dağılırken, yine de halen tek bir merkezi sistem olarak davranmaktadır. Kullanıcılar, gruplar ve şirketler bir LDAP veya Etkin Dizin sunucusundan yönetilmek zorundadırlar. Çoklu sunucu desteği aynı zamanda on binlerce kullanıcı ayarlarını desteklemek veya posta kutularını farklı coğrafi konumlara dağıtmakta da kullanılabilmektedir.
 
ZCP esnek bir yapıya sahip olduğundan, Red Hat Cluster Suite veya Heartbeat/Pacemaker gibi mevcut Linux yazılımları kullanılarak, yüksek kullanım yapılandırması şeklinde de kurulabilir. Professional ve Enterprise basımlarında profesyonel HA desteği mevcuttur.
 
Çoklu kullanım (multi-tenancy)
Bu özellik, birden fazla kurumu tek bir Zarafa oturumunda çalıştırmanızı sağlamaktadır. Bu özellik sadece Zarafa Hosting ve Enterprise sürümlerinde desteklenmektedir. Kurulumunuz için nasıl çoklu kullanım yapılandırması yapacağınızı öğrenmek için yönetici el kitabına bakınız.

 Taşıma (migration) ve otomatik dağıtım araçları

Otomatik güncelleme araçları

Otomatik güncelleme araçları, ZCP istemci yazılımınızı daha kolay korumanızı sağlayacaktır. ZCP istemcileri yerel sunucudan son sürümü çekerek istemcinin anında güncellenmesini sağlamaktadır.

Zarafa taşıma araçları
Bu araç ile mevcut e-posta ortamları ZCP’ye kolayca taşınabilmektedir. Araç şu becerilere sahiptir:
 
* MS Exchange sürücüsünden içeri kitlesel veri aktarımı
* Diğer grup yazılımlarından içeri kitlesel veri aktarımı
* Outlook PST dosyalarının içeri kitlesel aktarımı
* Zarafa posta kutularının dışarı PST dosyalarına aktarımı
 
Yüksek kullanılabilirlik ayarlarının nasıl yapıldığını okumak için lütfen Zarafa Wiki’ye bakınız.

 

TEKNİK ARKA PLAN


Zarafa yapısını anlamanıza yardımcı olmak için, Zarafa’nın teknik yapısını gösteren bir şematik sunum verilmiştir. Burada, Zarafa’yı yüklemek istediğinizde, Linux sunucu ile Zarafa’nın nasıl entegre olduğunu ve aynı zamanda Windows ve Outlook ile nasıl birlikte çalıştığını görebilmektesiniz.

 


BASIMLAR
Tam bir grup yazılımı paketi arayan kurumların hepsi aynı seviyede birlikte çalışma, başarım ve destek ihtiyacı duymamaktadırlar. Bu nedenle Zarafa’nın açık kaynak grup yazılımı Collaboration Platformu’nun birçok farklı basımlarını alabilirsiniz.

ZCP Professional Basımı BlackBerry desteği, otomatik güncelleme ve yüksek kullanılabilirlik ayarları ve profesyonel kalite garantisi ve desteği gibi gelişmiş özellikler isteyen kurumlar için üretilmiştir.
 
ZCP Enterprise Basımı küme çözümleri ihtiyacı olan kurumları hedeflemektedir. Çoklu sunucu desteği daha fazla sayıda kullanıcıyı desteklemek veya farklı coğrafi konumlara posta kutularını yaymak için kullanılabilir. Bu sürüm, en gelişmiş birlikte çalışma özelliklerini ve en yüksek desteği sunmaktadır.
 
ZCP Community Baskısını mı kullanıyorsunuz? Professional veya Enterprise sürümlerinin kurumunuza nasıl bir katkıda bulunabileceğini görmek için aşağıdaki tabloyu inceleyiniz.

 
Not: Aynı sunucu üzerinde farklı sürümlerin aynı anda kullanılması mümkün değildir. Eğer kullanıcılarınıza satın alınmış sürümlerden sadece birinde bulunan özellikleri uygulamak istiyorsanız, tüm kullanıcılar için belli bir sürümü seçmeniz gerekmektedir. Bu aynı zamanda tüm kullanıcılar için abone ücreti ödemeniz anlamına gelmektedir.

  Zarafa Community Zarafa Small
Business
Zarafa
Professional
Zarafa
Enterprise
Outlook desteği 3 Kullanıcı için      
         
Webaccess        
         
ActiveSync uyumlu Z-Push        
         
IMAP/POP3 ağ geçidi        
         
iCal/CalDAV ağ geçidi        
         
Gelişmiş çoklu kullanıcı takvimi        
         
Brick-level yedekleme        
         
Etkin Dizin araç takımı        
         
Blackberry Enterprise Sunucu Desteği        
         
Otomatik Dağıtım araçları        
         
Yüksek Kullanılabilirlik desteği        
         
ZCP Arşivleme desteği        
         
Çoklu kullanım        
         
Çoklu sunucu desteği        


ZARAFA ARŞİVLEYİCİSİ
 
E-posta, tüm dünyadaki kurumlarda en önemli iletişim ve ticaret araçlarından biri haline gelmiştir. Ancak, e-posta kullanımının artması beraberinde depolama sorunlarını da gündeme getirmiştir. Ticari şirketler için gün geçtikçe artan e-postaların depolanması sorununda arşivleme, en geçerli yöntem olma özelliğini korumaktadır. Zarafa Arşivleyicisi, Zarafa ekosistemindeki en yeni ürün, bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Zarafa Arşivleyicisi: Başarım ve Kullanılabilirlik
Başarım  ve kullanılabilirlik: Bu iki özellik Zarafa Arşivleyicisi’nin ana bileşenleridir. Kurumlar, maliyetleri arttırmadan sadece arşiv çözümümüzün temel özelliklerini kullanarak başarımlarını arttırmanın yeni yollarını geliştirebilirler.
 
Zarafa Arşivleyicisi, posta depolama boyutlarını eski mesajları daha yavaş -ve daha ucuz- depolara aktararak azaltmaktadır. Yani eski mesajlar daha pahalı olan birincil depo sunucularından tamamen çıkartılabilir. Bu da sunucuların başarımını arttırmaktadır. Kurum, SSD’ler üzerinde çalışan yüksek başarımlı bir birincil sunucuya geçerek ve eski mesajların arşivlenmesinde daha düşük maliyetli bir NAS sunucusunu kullanarak, e-posta kullanımını günlük bazda daha verimli hale getirebilir. İsteğe bağlı olarak, kullanıcının arşivlenmiş e-postayı görebilmesi ve normal bir mesajmış gibi açabilmesi için arşive bir “koçan” (stub) yaratılabilir. Bu koçanlanmış mesaj açıldığında, mesaj gövdesi ve ekleri arşiv sunucusundan anında çekilir.

 
Başka bir seçenek olarak arşiv, Outlook veya WebAccess’de paylaşılmış depo olarak açılabilir. Zarafa Arşivleyici tüm e-posta mesajlarını tarihlerine göre arşivlemektedir.
 

 
 Ekran resmi: Outlook istemcisinde koçanlama   Ekran resmi: Posta erişiminde gerçekleştirilen bağlantılar

  
Faydaları
Zarafa Arşivleyicisi, ZCP için bir Hiyerarşik Depolama Yönetimi (Hierarchical Storage Management-HSM) çözümü sunmaktadır ve şu özellikleri ve avantajları mevcuttur:

* İyileştirilmiş mesaj sunucu başarımı
* Koçanlama (stubbing) ile kesintisiz son kullanıcı deneyimi
* Uzun süreli arşivleme için pahalı depolama sunucularının daha az kullanımı
* İş güç kaybı durumlarında daha hızlı kurtarma
* PST taşınmasında esneklik
 
BARINDIRICI (HOST) OLARAK ZARAFA
Günümüzde birçok şirket grup yazılımı uygulamaları açısında aynı sorunla karşılaşmaktadır. Sunucuları kendi bünyelerinde mi çalıştırmalı, yoksa buluttaki bir dışsal grup yazılımı sunucusuna mı geçmeliler?

Her iki talebi de karşılamak adına Zarafa, yerinde satış ürünlerinin yanında, birleştirici platformunda bir barındırıcı (host) özelliği de sunmaktadır. Ürün son kullanıcıya, her biri kendi barındırıcı platformunu kurmuş olan, Zarafa iş ortakları üzerinden sunulmaktadır.

Zarafa Barındırma Basımı, Zarafa Enterprise Basımı ile aynı işlevlere sahiptir. Yani, çoklu sunucu ortamlarında rahatça kurulabilir ve çoklu kullanımı desteklemektedir.

Tabi ki barındırılmış e-posta her durumda en basit çözüm değildir. Bu kişisel şirket ihtiyaçlarına çok bağlıdır. Örneğin eğer posta sunucusunu mevcut LDAP sunucunuzla entegre etmek istiyorsanız, Zarafa yerinde satış ürünü daha uygun bir seçim olacaktır.

Aşağıda Barındırıcı Zarafa ürününün bazı avantajlarını bulabilirsiniz:

Zarafa Barındırıcı’nın Faydaları
* Anında kullanıma hazır: yükleme ve ayarlar için zaman planlamasına gerek yoktur
* Esnek: yıllık ücret yerine aylık ücret, yukarı veya aşağı ölçekleme oldukça kolay
* Uygun fiyatlı: yükleme maliyeti ve grup yazılımına uygun alt yapı ihtiyacı yok